Yle har beslutat att övergå till högupplösta (HD) sändningar från och med våren 2025. Detta innebär att de traditionella standardupplösta (SD) sändningarna upphör och ersätts av HD-sändningar, vilket möjliggör en förbättrad bild- och ljudkvalitet för kabel-TV-kunder. Till följd av detta slutar alla Yles SD-kanaler att synas den 31.3.2025.
Om du vet att du vill fortsätta se på Yles kanaler, men är osäker på om din utrustning stöder HD-sändningar, är det viktigt att i god tid innan övergången säkerställa, att du har den utrustning som behövs.
Hur kan jag kontrollera om min utrustning stöder HD-sändningar?
Det enklaste sättet är att kontrollera kanallistan. Om du ser HD-kanaler i din kanallista (de brukar ha ”HD” i namnet), är din TV och eventuella digitalbox troligen HD-kompatibel. Ibland kan TV:n visa HD-kanaler på olika kanalplatser, därför är det viktigt att kontrollera att du kan se innehåll på de kanaler som har ”HD” i namnet, till exempel Yle TV1 HD, Yle TV2 HD och Yle Teema & Fem HD.
Om du inte får fram HD-kanalerna, kan du prova göra en kanalsökning på TV:n. Om HD-kanalerna ändå inte syns, behöver du högst sannolikt uppgradera till HD-utrustning. Om du ser på TV via kabel-TV och din kanallista börjar från kanalplats 21 och framåt, behöver du uppdatera till HD-utrustning.
Hurudan utrustning behöver jag för att fortsättningsvis kunna se Yles kanaler?
Du behöver en TV som är Full HD. Detta betyder att TV:n kan visa progarm i HD-kvalitet. Därtill behöver du en HD-mottagare. I nyare TV:n är HD-mottagarna oftast inbyggda i TV:n, men om den inte är inbyggd, behöver du även en digibox som stöder HD-sändningar. Denna behövs för att TV:n ska kunna ta emot HD-sändningar.
Om du är osäker på om din TV eller digitalbox stöder HD-format, kan du kontrollera det på denna sida (informationen finns endast på finska). Nya TV-apparater finns att köpa och beställa i våra Multitronic | JNT-butiker i Jakobstad och Vasa.
Viktiga datum att notera:
31.3.2025: Yles SD-sändningar upphör.
(Gäller kanalerna Yle TV1, Yle TV2, Yle Teema & Fem)
30.6.2025: SD-sändningar för kommersiella kanaler upphör.
(Gäller kanalerna MTV3, Nelonen, MTV Sub, TV5, Liv, Jim, Kutonen, TLC, Star Channel, MTV AVA, Nelonen Hero, Frii, Eveo, National Geographic, Taivas TV7 och Onni TV).
HD-kanalerna visas från kanalplats 1 och framåt.
Mer info på hdtvopas.fi
Vi vill understryka att beslutet och ansvaret för denna ändring ligger hos Yle. För mer information och hjälp med övergången, vänligen besök hdtvopas.fi där du hittar all information och stöd gällande ändringen.